Siła jest kobietą

Siła jest Kobietą, a Kobieta jest siłą!

Z okazji święta Dnia Kobiet chcielibyśmy życzyć wszystkim Paniom dużo uśmiechu, sukcesów, niegasnącego zapału w odkrywaniu swoich najskrytszych pasji, a przede wszystkim, jeszcze więcej siły, aby przetrwać ten trudny dla wszystkich okres!

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” – Pierre de Brantome

Kobiety to słaba płeć? W żadnym wypadku. Historia pokazuje wiele utalentowanych kobiet, które sięgnęły po sukces w wielu dziedzinach, w tym także w sporcie, doskonale znosząc mordercze treningi, pot i nieopisaną presję. Przedstawiamy Wam 10 Polek, które szczególnie zasłynęły w świecie sportu, tym samym, łamiąc dotychczasowe stereotypy:

 1. Małgorzata Glinka-Mogentale


  Małgorzata Glinka-Mogentale jest siatkarką, która 286 razy reprezentowała Polskę
  w latach 1996-2014. Zdobyła tytuł mistrzyni Europy dwukrotnie w 2003 oraz 2005 roku. Zdobywczyni wielu pucharów, między innymi CEV oraz Top Teams. Została najlepszą polską siatkarką pierwszej dekady XXI wieku, a także jest jedną z najlepszych w tym czasie zawodniczek na świecie.

 2. Kamila Skolimowska


  Kamila Skolimowska uprawiała wiele dyscyplin sportowych, między innymi: rzut dyskiem, pchnięcie kulą, podnoszenie ciężarów, a także siatkówka oraz wioślarstwo. Szczególne osiągnięcia zdobyła w rzucie młotem. Już jako czternastolatka na zawodach Mistrzostw Polski w 1996 roku w Pile, swoim rzutem na odległość 47 metrów i 66 centymetrów, zdobyła złoty medal w kategorii seniorek i ustanowiła nowy rekord kraju. Gdy miała osiemnaście lat weszła do finału Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, podczas których zdobyła złoty medal olimpijski i ustanowiła nowy rekord Polski oraz rekord świata juniorek.

 3. Agnieszka Radwańska


  Tenisistka, która została finalistką londyńskiego turnieju tenisowego Wimbledonu 2012. Tego samego roku była również wiceliderką rankingu Women’s Tennis Association (WTA), czyli największej organizacji kobiecego tenisa. Podczas tych turniejów wygrała dwadzieścia razy w grze pojedynczej oraz dwa razy w grze podwójnej. Oprócz tego, reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich.

 4. Elżbieta Duńska-Krzesińska


  Elżbieta Duńska-Krzesińska była specjalistką w skoku w dal, została mistrzynią olimpijską w Melbourne w 1956 roku. Co ciekawe, cztery lata wcześniej, również
  na igrzyskach olimpijskich, została przesunięta z drugiego miejsca na dwunaste. Powodem tego był jej długi warkocz, który przy lądowaniu, gdy miała odchyloną
  do tyłu głowę, jako pierwszy dotknął piasku, zostawiając na nim ślad długości ok. 60 cm. Mimo wielu protestów, sędziowie uznali, że „warkocz jest częścią ciała”. W 1960 roku w Rzymie wywalczyła olimpijskie srebro.

 5. Renata Mauer-Różańska


  Specjalizuje się w strzelaniu z karabinu pneumatycznego oraz karabinu kulowego z trzech postaw. Reprezentowała Polskę podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie
  w 1996 roku, podczas których zdobyła złoto. Cztery lata później na igrzyskach w Sydney w 2000 roku po raz drugi zajęła pierwsze miejsce. Oprócz tego, brała udział
  w mistrzostwach świata w 1990 roku w Moskwie i w 1998 roku w Barcelonie, w obu przypadkach zdobyła srebro oraz w 1994 roku w Mediolanie zdobyła brąz.

 6. Halina Konopacka


  Rok 1924 był pierwszym rokiem jej startów, wtedy również zdobyła dwa tytuły mistrzyni Polski – w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. Cztery lata później podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie wygrała dla Polski pierwszy złoty medal. Ustanowiła tym samym rekord świata w rzucie dyskiem – 39,62 m. Konopacka aż 56 razy ustanawiała rekordy Polski, nie tylko w rzucie dyskiem, ale także w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. Zdobyła 26 tytułów mistrzyni kraju.

 7. Otylia Jędrzejczak


  Jest pływaczką, specjalizującą się w stylu motylkowym oraz dowolnym. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć, między innymi, podczas igrzysk olimpijskich w Atenach
  w 2004 roku zdobyła złoty medal (200 m st. motylkowy) oraz dwa srebrne medale (100 m st. motylkowy, 400 m st. dowolny). Jędrzejczak trzykrotnie biła rekord świata
  w dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

 8. Anita Włodarczyk


  Anita Włodarczyk jest lekkoatletką, która została dwukrotną złotą mistrzynią igrzysk olimpijskich. Oprócz tego, jest wielokrotną rekordzistką świata, Europy i kraju w rzucie młotem, a także czterokrotną mistrzynią świata. W 2016 roku otrzymała miano najlepszego polskiego sportowca.

 9. Justyna Kowalczyk

  W szczycie swojej kariery nazywana była „objawieniem polskiego narciarstwa biegowego”. Jest jedyną Polką, której udało się zdobyć złoto na zimowych igrzyskach olimpijskich w biegach narciarskich. Zdobyła pięć medali olimpijskich, osiem medali mistrzostw świata i cztery Kryształowe Kule. Sukcesy odnosiła również w wielu prestiżowych zawodach, w tym Tour De Ski, w których wygrała aż cztery razy z rzędu.

 10. Irena Szewińska


  Irena Szewińska była nazywana królową lekkiej atletyki. Specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. W swojej karierze sportowej zdobyła między innymi siedem medali igrzysk olimpijskich, w tym trzy złote oraz dziesięć medali mistrzostw Europy, w tym pięć złotych. Przed biegiem na 400 metrów podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku zapowiedziała, że jeśli nie wygra, zakończy swoją karierę. Jednakże ten bieg okazał się ogromnym sukcesem, zostawiła konkurentki daleko w tyle i wygrała, bijąc przy tym własny rekord świata. Szewińska ustanowiła dziesięć rekordów świata w biegu sprinterskim.